Çağrı
  Français

23:45:15
23 mai 2019
jeudi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

New York Times ve Taraf'ta çözüm çağrısı

Evrensel


6 Haziran 2008 Cuma

Kürt sorununun barışçıl yollardan çözümünü isteyen, aralarında DTP milletvekilleri, belediye başkanları, yazar, aydın ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin de bulunduğu bin kişinin imzasını taşıyan ilan, bu kez ABD’nin etkin gazetelerinden New York Times ile Türkiye’de çıkarılan Taraf gazetelerinde yayınlandı.

Paris Kürt Enstitüsü ve Washington Kürt Enstitüsü tarafından her iki gazetede de dün yayınlanan ‘Türkiye’deki Kürt sorununun barışçıl yollardan çözümü için çağrı’ başlıklı tam sayfa ilanda, Kürt milletvekilleri, DTP’li belediye başkanları, gazeteci, yazar, aydın ve sivil toplum örgüt temsilcilerinden oluşan bin kişinin imzası bulunuyor. “Aşağıda imzası bulunan bizler, Kürt olduğumuzu, atalarımızın topraklarında Kürt olmanın onuru ile yaşamak ve kendi kültürümüzü özgürce ifade ederek kabul görmek istediğimizi ilan ederiz” sözlerinin yer aldığı ilan metninde, Türkiye Cumhuriyeti’nin, kuruluşundan bu yana Kürt kimliğini inkar ettiği ve Kürtlerin temel haklarından yoksun olduğu belirtildi.

Türkiye’nin Kürt sorununu hâlâ inkarcılık ve askeri yöntemlerle çözmeye çalıştığına dikkat çekilen metinde, bu ısrarın artık bölgesel istikrarı tehdit eden bir düzeye geldiği vurgulandı.

Kürtlerin savaş ve şiddeti bir kader olarak yaşamayı reddettiği belirtilen metinde, Türkiye’den Kürt kimliğini anayasal olarak tanıması, Kürt inkarına bir son vermesi, her seviyede Kürtçe eğitime olanak sağlaması talep edildi. Türkiye’ye genel bir af ilan etme çağrısı yapılırken Kürt sorununun çözümü için Bernard Kouchner, Tony Blair, Martti Ahtisaari ve Felipe Gonzales gibi isimlerin de arabulucu olması istendi.

(HABER MERKEZİ)


Evrensel New York Times ve Taraf'ta çözüm çağrısı