Çağrı
  Français

22:51:13
23 mai 2019
jeudi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

Blair'e 'Çözüm için arabulucu ol' çağrısı

Sabah


23 Mayıs 2008 Cuma | Hazal ATEŞ

DTP, KADEP gibi partiler PKK'nın silah bırakması ve Kürt sorununa çözüm için Blair, Gonzales gibi deneyimli liderlerinden aracılık yapmaları çağrısında bulundu..

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, HAKPAR Genel Başkanı Sertaç Bucak, KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in öncülük ettiği "Kürt Sorununa Barışçıl Çözüm" çağrısı imzaya açıldı. Aralarında hukukçu, yazar, siyasetçilerin de bulunduğu Kürt kökenli 1000 kişinin çağrıya imza atması bekleniyor.

Çatışmaların sona ermesi için PKK'ya silah bırakma çağrısı yapılan bildiride eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, eski İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in de bulunduğu devlet adamlarının arabuluculuk yapmaları istendi. Bildiride, şu görüşlere yer verildi: "Şiddet ve çatışma sayfasının kapatılması için istisnasız genel siyasi bir af çıkartılmalı ve PKK, belirlenecek bir prosedüre göre silah bırakmalıdır.

İrlanda, Bask, Katalan ve Kosova sorunlarının çözümünde deneyimli kazanmış Sayın Tony Blair, Marti Ahtisaari, Felipe Gonzalez ve Bernard Kouchner gibi deneyimli devlet adamlarının Kürt sorununun çözümünde arabulucu olarak görevlendirmelerini istiyoruz. Kürt sorunu bir Ortadoğu, bir Avrupa ve bir insanlık sorunu."


Sabah Blair'e 'Çözüm için arabulucu ol' çağrısı