Çağrı
  Français

06:26:53
24 juillet 2019
mercredi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

ABD Barzani'ye bastırdı, PKK'ya yeni önlemler yolda

Referans


23 Mayıs 2008 Cuma | Ankara | Cevdet Aşkın 

Dışişleri Bakanlığı, International Herald Tribune ve Le Monde gazetelerinde 20 Mayıs günü yayımlanan "Türkiye'deki Kürt sorununa barışçıl çözüm çağrısı" başlıklı 1000 imzalı ilana tepki gösterdi. Dün yapılan açıklamada, "AB ve ABD tarafından da terörist olarak ilan edilmiş olan bir örgütün terör eylemlerinin sona erdirilmesini koşullara bağlayan bu grubun Türkiye'de kaybettiği zemin ve desteği başka ülkelerde aramaya kalkışması sonuçsuz kalacaktır" denildi.

Eski DEP Milletvekili Leyla Zana, önceki gün Londra'da Lordlar Kamarası'dan Lord Avebry, Lord Rea ve Lord Hylton ile "5 çayı"nda bir araya geldi. Fırat Haber Ajansı'nın dünkü haberine göre sohbette Kürt sorununun barışçıl çözümü, taraflar arası diyalog konuları üzerinde görüş alışverişi yapıldı. Haberde Leyla Zana'nın lordlara Türkiye'ye bu sorunun çözümünde dış baskı yöntemlerinden ziyade demokratikleşme sürecine katkı sunmalarının daha olumlu olacağını söylediği kaydedildi.
Zana, Avam Kamarası'ndaki bir toplantıda ise "PKK'nın silah bırakması için önce uçakların bomba atmaması gerekiyor. Silahların susması için bir proje lazım" dedi.

DHA'nın haberine göre Kürtlerin tek devleti kabul ettiğini fakat tek dil, tek kültür ve tek halk olgusunu reddettiklerini söyleyen Zana, PKK'yı "Kürtlerin sigortası" olarak niteledi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in soru önergesine verdiği yanıtta, İmralı'daki Abdullah Öcalan'ın günlük iaşe bedelinin 3 YTL olduğunu bildirdi. Şahin'in yanıtında, Öcalan'ın başka bir cezaevine naklinin şimdilik düşünülmediği, İmralı'da sürekli bir doktorun görev yaptığı ve üç haftada bir de dahiliye ve psikiyatri uzmanları tarafından muayene edildiği, gerekli olduğunda diğer branşlardan uzman ve diş tabiplerinin de görevlendirildiği kaydedildi. 

KUZEY IRAK

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, önceki gün Washington'da Türk gazetecilere yaptığı açıklamada ABD'deki temasları sırasında PKK konusuyla ilgili olarak "Birincisi, yönetimimiz topraklarının Türkiye'ye veya başka komşulara karşı kullanılmasına izin vermeme konusunda ciddi. İkincisi yönetimimiz tarafından PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki faaliyetlerinin sınırlandırılması ve önlenmesi yönünde alınan tedbirler uygulanmaya devam edecek" dedi.

ABD

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Washington'da temaslarda bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile önceki gün görüştü. CNN Türk'ün dünkü haberine göre Pentagon Sözcüsü Geoff Morrell, görüşmede Irak petrol yasası, PKK ile mücadele ve İran konularının gündeme geldiğini açıkladı. Morrell, "Bakan Gates, PKK konusunda yapılanları takdir ettiğini ama daha fazlasının gerektiğini söyledi" dedi.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Amerikan-Kürt dostluk grubu kuruldu. Önceki gün Kongre binasında verilen resepsiyonda konuşan Neçirvan Barzani, dostluk grubunun kurulmasını "tarihi bir gün ve olay" olarak niteledi. 

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Leyla Zana'nın Londra'daki temasları, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un geçen yıl kasım ayının sonunda 5 günlük, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ocak ayında 3 günlük Londra ziyaretlerinde de görüldüğü gibi İngiltere'nin Kürt sorununun çözümüyle yakından ilgili olduğunu teyit ediyor.

Zana'nın sözleri hem bir süredir savunma pozisyonundan saldırı pozisyonuna geçen PKK'nın ateş kesmek için Ankara'nın harekâtlara ara vermesini beklediğini hissettiriyor hem de Kürt sorununun çözüm sürecinde askeri bir güç olarak örgütün varlığına biçtikleri rolü gösteriyor.

Bu "sigorta" rolü, PKK'nın tasfiyesi ile çakışan Kürt sorununun çözüm sürecinin, Ankara'nın "PKK silah bıraksın, sonrasına bakarız"la örgütün "Önce demokratik açılım yapılsın sonra silah bırakırız" pozisyonları arasında sıkışmış olmasını da açıklıyor.
Zira örgüt, Türkiye'de Kürt sorununun çözümü olmadan silah bırakması halinde bir daha hiçbir "yaptırım" gücünün kalmayacağını düşünürken Ankara, PKK'nın askeri varlığı "diri" olduğu sürece sorunun çözümüne yönelik adım atması halinde zaaf görüntüsünün oluşacağını biliyor.

Neçirvan Barzani'nin Washington'da Türk gazetecilere yaptığı açıklamaları ve Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından bugüne kadar alınan önlemleri yetersiz bulan ABD Savunma Bakanı Gates'in Erbil'e "Yeni adımlar atın" baskısı, örgütün etrafındaki kuşatmanın Ankara'nın istediği yönde daraltılacağına işaret ediyor.

 


Referans ABD Barzani'ye bastırdı, PKK'ya yeni önlemler yolda