Çağrı
  Français

23:38:49
23 mai 2019
jeudi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

Dışişleri'ni ayağa kaldıran Le Monde ilanı

Bugün


23 Mayıs 2008 Cuma | İrfan DUMLU

Kırmızı bültenle aranan teröristlerin ilanı Fransa'nın saygın gazetesinde...

Dışişleri Bakanlığı Fransa'da bulunan DTP milletvekilleri ve Paris'teki Kürt Enstitüsü'nün Le Monde'a verdikleri ''Kürt sorunu'' ilanını eleştirdi.

Dışişleri diplomatları "AB ve ABD tarafından da 'terörist' ilan edilmiş bir örgütün terör eylemlerinin sona erdirilmesini koşullara bağlayan bir grubun Türkiye'de kaybettiği zemin ve desteği başka ülkelerde aramaya kalkışmasının sonuçsuz kalacağı"nı açıkladılar. Bakanlık, Türkiye'de meşru ve yasal zeminde demokratik faaliyetler yürütmek yerine, terörist söylem ve taktikleri tercih eden 'marjinal bir grup' tarafından uluslararası basına verilen ilanlarda, Türkiye'ye ilişkin yanlı ve gerçek dışı ifadelere yer verildiğini belirtti.

Açıklamada, "Bu ilanın imzacıları arasında INTERPOL kırmızı bülteniyle aranan terör örgütü mensuplarının bulunması, buna karşılık ülkemizde demokratikleşme ve bireysel hak ve özgürlüklerin gelişimi için çaba gösteren bağımsız sivil toplum kuruluşlarının yer almaması, ilan sahiplerinin amaçlarını ortaya koymaktadır" denildi.

ÜMİT FIRAT RESTİ

İlanı kaleme alanlardan olan Ümit Fırat ise "uluslararası arabulucu" talebinin eklenmesi üzerine bildirinin altına imzasını atmadı. İlanda uluslararası arabulucu istenmesi büyük tepki çekti.


Bugün Dışişleri'ni ayağa kaldıran Le Monde ilanı