Çağrı
  Français

23:36:33
23 mai 2019
jeudi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

DTP'den Ankara'ya ilanlı çözüm çağrısı

Yeni Şafak


22 Mayıs 2008 Perşembe | LONDRA / PARİS

DTP milletvekilleri Le Monde ve Herald Tribune gazetelerine ilan vererek AB ve ABD'yi Kürt sorununun çözümü için arabulucu olmaya çağırdı

DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları ve PKK'ya yakınlıklarıyla bilinen bin kişi, Fransız Le Monde ve International Herald Tribune gazetelerine, 'Türkiye'de Kürt sorununun barışçıl çözümü için çağrı' başlıklı tam sayfa ilan verdi. Fransa'nın başkenti Paris'teki Kürt Enstitüsü tarafından verilen ilanda, Avrupa Birliği ve ABD'den Türkiye'ye Kürt sorununun çözümü için baskı yapmaları istendi. Çözüm için AB ve ABD'den üst düzey arabulucu atanması da istenen ilanda, arabuluculuk için Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, eski İspanyol Başbakanı Felipe Gonzales'e de çağrı yapıldı.

İlanda, Türkiye'nin koşulsuz siyasi af ilan etmesi, belirlenecek bir prosedüre göre PKK'nın silah bırakması ve köy korucusu sisteminden vazgeçilmesi gerektiği de vurgulandı. Öte yandan Londra'da bulunan Leyla Zana, Kürt Toplum Merkezi'nde Kürtlere seslenerek sonunda Kürt varlığının kabul edildiğini söyledi.

Yeni Şafak DTP'den Ankara'ya ilanlı çözüm çağrısı