Çağrı
  Français

23:08:11
23 mai 2019
jeudi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

"Kürt sorunu için devreye girin"

Milliyet


21 Mayıs 2008 Çarşamba 

Fransa’da faaliyet gösteren Paris Kürt Enstitüsü, Le Monde gazetesine verdiği tam sayfa ilanla, Avrupa ülkeleri ve ABD’den Türkiye’deki Kürt sorununun çözümüne yönelik uluslararası bir arabulucu tayin etmesini istedi.

Aralarında şimdiki 20 DTP’li milletvekili ve 25 eski parlamenter, eski-yeni belediye başkanları, yerel meclis üyelerinin yanı sıra başka Kürt partilerine mensup politikacılar, bazı gazeteciler, yayınevi sahipleri, sendikacılar, doktorlar ve öğretim görevlilerinin de bulunduğu 1000 kadar imza bildiriye destek verdi. İmzaları yenilerinin izleyeceği belirtildi.

‘Arabulucu gereksinimi’

Bildiride, “Türkiye’de çok sayıda aydın, yazar ve üniversite öğretim üyesinin barışçı çözüm amacıyla gösterdiği çabalar olumlu girişimler” olarak nitelendirildi. Ancak bu çabaların günümüze kadar etkisiz kaldığından uluslararası arabulucu gereksiniminin ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Bildiride, Fransa Dşişleri Bakanı Bernard Kouchner, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, eski Finlandiya  Cumhurbaşkanı Marrti Ahtisaari ve eski İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez bu göreve uygun niteliğe sahip isimler olduğuna vurgu yapıldı. Önerilen bu dört şahsiyetin, daha önce İrlanda, Bask, Katalan ve Kosova sorunlarının çözümünde oynadıkları rol ve deneyimler yüzünden tercih nedeni olduğu da savnuldu.

Bildiride, halen üzerinde çalışılan anayasa değişikliği ile birlikte Kürtlerin varlığının yasal olarak tanınması, Kürtçenin başta eğitim kurumları olmak üzere, medya, parti, dernek ve diğer kurumlarda serbestçe kullanılmasının sağlanması da istendi.

‘Siyasi af çıkarılmalı’

“Şiddet ve silahlı çatışma sayfasını nihai olarak çevirmek üzere, kimseyi dışarıda bırakmayacak bir siyasi af çıkarılması, ‘belirlenecek bir prosedüre uygun olarak’ PKK’nın silah bırakmasının gerekliliği üzerinde durulduğu bildiride, koruculuk sisteminin de lağvedilmesi talep edildi. Ortak bildiride Kürt sorunu “yalnızca Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun ve bütün insanlığın sorunu” olarak tanımlandı.
Bölgelerarası eşitsizliği gidermenin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik koşulları arasında sayıldığına değinen bildiri, 1990’larda güvenlik gerekçesiyle boşaltılan 3 bin 400 köyün yeniden inşasını ve yerleşim birimlerinin Kürtçe adlarına kavuşmasını isterken, yerlerinden edilen 3 milyon kişinin yurtlarına döndürülmesinin AB’nin ahlaki görevi sayılması gerektiğini de ekledi.