Çağrı
  Français

23:52:44
23 mai 2019
jeudi

download-pdf International Herald Tribune
May 20, 2008

Le Monde
21 mai 2008

Frankfurter Allegemeine
26 Mai 2008

New York Times
June 4, 2008

Taraf
5 Haziran 2008

APPEL
10 décembre 2004
«Que veulent les Kurdes en Turquie ? »


Institut


 

Dans la presse

Kürt sorunu" için arabulucu çağrısı

CNN Türk


21 Mayıs 2008 Çarşamba 

Fransa'da merkezi Paris'te bulunan Kürt Enstitüsü ve DTP milletvekilleri, Le Monde gazetesine ilan verdi, Kürt sorununun çözümü için uluslararası arabulucu atanmasını istedi.

İlanda, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İspanya Başbakanı Felipe Gonzales ve eski Finlandiya Başbakanı Martti Ahtisaari isimleri zikrediliyor; bu kişilerin İspanya, İrlanda, Kosova gibi ülkelerde yaşanan etnik sorunların çözümünde sağladığı katkılar hatırlatılıyor; Kürt sorununun çözümü için arabuluculuk rolü beklendiği vurgulanıyor.
 
Fransız Le Monde gazetesinin dünkü sayısında "Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için çağrı" başlıklı bir ilan yayımlandı.
 
Aralarında DTP milletvekillerinin de bulunduğu 1000 Kürt kökenli kişi, Paris Kürt Enstitüsü inisiyatifiyle gazeteye ilan vererek "barış" çağrısında bulundu.
 
Şerafettin Elçi, Selim Sadak, Segbetullah Sedaoğlu gibi bazı eski milletvekillerinin de imzası bulunan ilanda, Kürt sorununun çözümü için "barışçıl" yöntemlerin ön plana çıkartılması talebinde bulunuluyor.
 
İlanda imzası bulunan kişilerin kendilerini "Kürt" olarak deklare ettiklerinin altı çizilirken, 'Türkiye'de Kürt sorunu'na ilişkin sıkıntılar sıralanıyor.

Neler talep ediliyor?

İlanın çağrı bölümünde ise, hazırlanmakta olan yeni anayasada Türkiye'de yaşayanların vatandaşlıklarının "Türk" olarak nitelenmemesi talep ediliyor ve Kürtlerin kendi dillerinde eğitim almaları gerektiği vurgulanıyor.
 
Kürtçe yayın yapan medya kuruluşlarının önünün açılması istenilen ilanda, genel af çağrısında bulunulurken, PKK'nın da silah bırakması gerektiği görüşü savunuluyor.


CNN Türk Kürt sorunu" için arabulucu çağrısı